Eureka

EUREKA je evropska međuvladina inicijativa u kojoj Bosna i Hercegovina aktivno sudjeluje kao punopravna članica od juna 2021. godine. U prethodnom periodu, od 2009. godine, imala je status Državne kontakt tačke. Uz 43 punopravne članice (27 zemalja EU, Sjeverna Makedonija, Island, Izrael, Monako, Crna Gora, Norveška, Rusija, San Marino, Švicarska, Turska, Ukrajina, Ujedinjeno Kraljevstvo, Albanija, Bosna I Hercegovina), inicijativa EUREKA također uključuje: Južnu Koreju kao zemlju partnera te Argentinu, Kanadu, Južnu Afriku i Čile kao pridružene članice. Svaka od ovih zemalja ima svoju nacionalnu proceduru i šemu finansiranja prema kojoj finansira nacionalno sudjelovanje u međunarodnim EUREKA istraživačkim i razvojnim projektima. Informacije o programu i projektima EUREKA dostupne su na: https://www.eurekanetwork.org/.   

 

Ciljevi 

Primarni cilj programa EUREKA je podstači kompanije na ulaganje u aktivnosti istraživanja i razvoja te na taj način jačati njihov inovativni kapacitet. EUREKA podstiče saradnju i ujedinjavanje resursa preduzetnika kako bi putem međunarodne saradnje razvili inovativne i globalno konkurentne proizvode, procese ili usluge.

Program EUREKA pruža podršku visokokvalitetnim, tržišno usmjerenim projektima istraživanja i razvoja kako bi stvorila temelje za međunarodni tržišni plasman i osnažila evropsku tehnološku konkurentnost.

Osnovno pravilo EUREKA-e je pristup “od dna prema vrhu”. Ne postoje tematska ograničenja, a postoji mogućnost apliciranja za bilo koje tehnološko područje pod uslovom da imaju civilnu svrhu te da obuhvataju razvoj novog proizvoda, procesa ili usluga. Načela programa EUREKA su fleksibilne, brze i jednostavne procedure te otvorenost za sva tehnološka područja.

EUREKA također djeluje kao forum za dijalog između vlada uključenih zemalja za osmišljavanje strategije razvoja evropskog inovativnog sistema.

Vrste projekata


1. EUREKA mrežni projekti

(Bosna i Hercegovina za sada sudjeluje samo u ovoj vrsti projekata)

Originalni fleksibilni program finansiranja međunarodnih R&D projekata čini osnovu Eureke.

Olakšava saradnju između organizacija u zemljama Eureke nudeći slobodu dizajna projektnih prijedloga i izgradnju idealnog konzorcija. Uz jednostavne kriterije i minimalnu potrebnu dokumentaciju, učešće u ovim projektima ubrzava pristup javnim sredstvima.

Na taj način se podstiču mala, srednja i velika preduzeća iz svih sektora i tehnoloških područja da samostalno ili u saradnji sa razvojno-istraživačkim institucijama ulažu u razvoj novih proizvoda, procesa ili usluga putem internacionalne saradnje u područjima koja su bitna za njihovo poslovanje.

2. Eurostars:

S obzirom na dugogodišnje uspješno postojanje programa EUREKA, Evropska komisija je odlučila da da doprinos razvojnim aktivnostima malih i srednjih preduzeća na način da sudjeluju s do 25 % od javnog udjela sufinanciranja. Aplikanti u Eurostars programu moraju biti mala i srednja preduzeća koja se bave razvojno-istraživačkim aktivnostima. Ne postoje tematska ograničenja, a postoji mogućnost apliciranja za bilo koje tehnološko područje pod uslovom da imaju civilnu svrhu te da obuhvataju razvoj novog proizvoda, procesa ili usluga.

3. EUREKA klasteri (Clusters):

Riječ je o strateški definisanim industrijskim inicijativama većeg broja učesnika kojima je cilj razvoj te komercijalizacija generičkih tehnologija značajnih za evropsku konkurentnost. Neki od zastupljenih sektora su: ICT, energetika, biotehnologija i druge uticajne grane industrije. Hrvatska u 2021. godini neće finansirati klaster projekte.

Pregled svih klastera dostupan je na EUREKA mrežnim stranicama. 

Kontakt u BiH:

Ministarstvo civilnih poslova BiH

Više o programu EUREKA možete pronaći na web stranici:
http://www.mcp.gov.ba/Content/Read/eureka-pocetna 


NCP za EUREKA je Mirjana Nikolić iz Ministarstva civilnih poslova BiH:
mirjana.nikolic@mcp.gov.ba